Grad Bihać
Armin Amidžić

Armin Amidžić

POMAK
Biografija

20.02.2025.

Vijećničko pitanje: Efikasnost subvencija za vrtiće i planirane pronatalitetne mjere u Unsko-sanskom kantonu

 

Pitanje upućujem:

-          Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK

-          Skupština Unsko-sanskog kantona

-          Vlada Unsko-sanskog kantona

 

Svjedoci smo da su u posljednjem valu poskupljenja cijene privatnih vrtića ponovo porasle, što za mnoge roditelje predstavlja veliki finansijski teret.

Kapaciteti javnih vrtića su ograničeni, a kriteriji za upis nisu jasno definisani, što dodatno otežava situaciju. Oni koji ne uspiju upisati dijete u javni vrtić prisiljeni su plaćati privatne vrtiće, koji su značajno skuplji.

 

Grad Bihać je u dva navrata (prilikom kreiranja Budžeta Kantona 2024. i 2025.) Vladi USK upućivao inicijativu za subvencioniranje razlike u cijeni između privatnih i javnih vrtića, ali ista nije uvažena.

 

S druge strane, u budžetima USK je vidljivo da se kod Ministarstva obrazovanja već nekoliko godina unazad planira i realizira grant za privatne vrtiće od 300-400.000 KM, ali uprkos tome cijene vrtića i dalje rastu, pa se postavlja se pitanje koji su efekti te mjere za roditelje?

Uz to Unsko-sanski kanton je koncem prošle godine dobio višemilionska sredstva od Federacije BiH za pronatalitetne mjere, ali još uvijek nema jasnih informacija u šta će se ta

sredstva utrošiti?

Prema nekim procjenama, subvencioniranje razlike u cijeni između javnih i privatnih vrtića na

području cijelog Kantona bi koštalo ispod milion KM godišnje, a stotine porodica imale bi direktnu korist i veliku olakšicu, dok bi se istovremeno omogućio nesmetan rad vrtićima.

 

U posljednje vrijeme sve češće se spominje izgradnja novog vrtića na Ceravcima kao jedno od rješenja, ali se postavlja pjtanje:

 

-        Kada će radovi na izgradni vrtića započeti i kada će vrtić biti završeni?

-        Koji kapacitet se planira i da li će on riješiti ili samo smanjiti problem nedostatka    mjesta u javnim vrtićima?

-        Da li su urađene finansijske analize, odnosno usporedbe koliko će koštati izgradnja i troškovi funkcioniranja novog vrtića te koliko djece/porodica će od izgradnje novog vrtića imati koristi, u poređenju sa troškovima i koristima subvencioniranja razlike u cijeni vrtića?

-            Koja mjera će brže donijeti rezultate i da li jedna isključuje drugu?

 

Grad Bihać je u svom budžetu za ovu godinu također planirao određena sredstva za pronatalitne mjere, ali su ona zasigurno nedostatna za jednu takvu sveobuhvatnu mjeru koja bi se trebala prvoditi na nivou Kantona jer to i jest obaveza kantonalnog nivoa vlasti.

 

S poštovanjem, Armin Amidžić


-

20.02.2025.

1.        Vijećničko pitanje: Isplata dugovanja Unsko-sanskog kantona prema Gradu Bihaću -gdje su sredstva i hoće li biti doznačena?

 

Pitanje upućujem:

 

-          Ministarstvo finansija Unsko-sanskog kantona

-          Skupština Unsko-sanskog kantona

-          Vlada Unsko-sanskog kantona

 

Prije godinu dana, Gradsko vijeće Bihaća donijelo je odluku kojom se Grad odrekao naplate

zateznih kamata na sredstva koja Unsko-sanski kanton duguje Gradu Bihaću, uz jasnu namjeru da se ubrza njihova isplata.

Istovremeno, uputili smo službeni zahtjev Kantonu za doznaku tih sredstava, oslanjajući se na tada važeće odredbe Zakona o izvršenju budžeta USK, koji je omogućavao da jedinice lokalne samouprave direktno prime ta sredstva.

Međutim, prema informacijama kojima raspolažem, ta sredstva prošle godine nisu isplaćena u budžetu Unsko-sanskog kantona za 2025. godinu ista sredstva su ponovo planirana, ali je istovremeno iz Zakona o izvršenju Budžeta uklonjena odredba koja omogućava direktnu

isplatu jedinicama lokalne samouprave, pa se postavlja pitanje da li će Grad Bihać sada morati aplicirati putem javnog poziva kao i privatna lica.

Ono što je ključno naglasiti jeste da se ovdje ne radi o pomoći, već o dugu Kantona prema Gradu Bihaću.

Radi se o sredstvima koja su za Grad Bihać izuzetno značajna i mogu poslužiti za realizaciju važnih infrastrukturnih i razvojnih projekata.

Stoga svi ovdje koji sjedimo a imamo političkog uticaja na Kanton, moramo insistirati na tome. 


-

20.01.2025.

Vijećničko pitanje

 

1.              PREDMET: Snabdijevanje grada Bihaća pitkom vodom u slučaju prekida električne energije

 

Na 3. redovnoj sjednici Gradskog vijeća Bihać, šef Službe za Civilnu zaštitu, gospodin Mirsad Šehić, iznio je (zaista šokantnu i zabrinjavajuću) informaciju da bi građani Bihaća, kao i privreda, već nakon svega nekoliko sati bez struje ostali bez snabdijevanja pitkom vodom. Razlog za takvu situaciju je izostanak rezervnog izvora napajanja na samim izvorištima te mali kapaciteti rezervoara u koje se voda pumpa dok sistem ima električnu energiju.

 

Moramo biti svjesni da je elektroenergetski sistem u Bosni i Hercegovini, a time i u Bihaću, sve slabiji zbog nedovoljnih investicija u ovaj sektor. Također se možemo prisjetiti da je 21. juna prošle godine gotovo cijeli Balkan nakratko ostao bez struje.

Uzimajući u obzir navedeno, instaliranje rezervnih sistema napajanja nije nikakav nedostižni tehnološki podvig, već realna i prijeko potrebna investicija

 

Ne mogu se oteti dojmu da uprava JP Vodovod Bihać, koja se ovom informacijom vjerovatno svakodnevno bavi, do sada nije dovoljno ili čak nimalo uložila truda u rješavanje ovog pitanja. Iznimno je važno znati da li JP Vodovod Bihać posjeduje makar pripremljen projekat i okvirnu cijenu investicije, te zašto ne reagiraju na ovo alarmantno stanje.

Prelazak preko ovakvih informacija bez ikakve konkretne aktivnosti bio bi krajnje neodgovoran čin koji bi dodatno narušio povjerenje građana u cjelokupan sistem.

 

Stoga tražim:

 

1. Da direktor JP Vodovod Bihać danas za govornicom iznese više detalja o ovom problemu, uključujući postojeće planove ili projektnu dokumentaciju (ukoliko postoji) za ugradnju rezervnog izvora napajanja

 

2. Da Služba Civilne zaštite, u saradnji s JP Vodovod Bihać, sačini detaljnu informaciju o potrebnim koracima i procjeni investicije. Takva informacija treba biti dostavljena vijećnicima i Gradonačelniku Grada Bihaća, kako bismo preventivno djelovali i osigurali da ne dođe do prekida snabdijevanja pitkom vodom.

 

Molim da se s ovom informacijom upoznaju i Gradsko vijeće i javnost, jer je riječ o pitanju od suštinske važnosti za normalno funkcionisanje i sigurnost svih stanovnika našega grada.

 

Unaprijed zahvaljujem na razumijevanju i očekujem konkretne i hitne korake u rješavanju ovog problema.


-


26.12.2024.

Odgovornost i posljedice propusta u aplikaciji za ekološka sredstva JKP Komrad Bihać


Na posljednjem javnom pozivu Ministarstva za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša u kojem se djele namjenska sredstva iz ekoloških naknada, JKP Komrad Bihać našao se među listom aplikanata koji nisu ispunili formalno-pravne uslove za sufinansiranje projekta iz sredstava ekoloških naknada.

Prema dostupnim informacijama, JKP Komrad je aplicirao za nabavku 14 zatvorenih metalnih kontejnera kapaciteta 5000 litara, čija je prosječna cijena, uključujući PDV, oko 3500 KM po komadu. Ukupna vrijednost projekta iznosi približno 50.000 KM.

Za razliku od JKP Komrad, JKP Čistoća iz Cazina uspjelo je kroz isti javni poziv osigurati sredstva za nabavku novih kontejnera, što dodatno ukazuje na propuste unutar vašeg preduzeća i potencijalne prilike koje Bihać propušta zbog neodgovornog odnosa prema ovakvim prijavama.

Zbog nemara pojedinca ili više njih unutar vašeg preduzeća, koji u javnom pozivu nisu dostavili Aktuelni izvod iz sudskog registra, dakle čisti nemar, JKP Komrad nije prošao na ovom pozivu, što direktno implicira da će taj trošak na kraju snositi građani, bilo kroz budžet Grada ili iz vlastitih sredstava preduzeća.

Ova situacija ukazuje na ozbiljnu neodgovornost, za koju smatram da se mora poduzeti odgovarajuća reakcija kako bi se izbjeglo ponavljanje sličnih grešaka.

Možda će ovaj propust nekima djelovati kao bezazlen, ali podsjećam da upravo zbog niza "bezazlenih" grešaka različitih pojedinaca unutar sistema, naš grad gubi mnoge prilike za napredak.

Neka ovo bude najbanalniji primjer, ali vjerujem da ovakvih grešaka ima na stotine i da njihov ukupan iznos možemo mjeriti milionima. Postavlja se pitanje - Želimo li te milione ulagati u razvoj i investicije ili ih bacati u smeće zbog ovakvih propusta?

 

Stoga postavljam sljedeća pitanja direktoru JKP Komrad Bihać:

 

1.   Da li je identifikovan radnik ill grupa radnika čiji je propust doveo do odbijanja aplikacije zbog nedostatka potrebne dokumentacije?

2.   Ako jeste, da lì su prema odgovornima poduzete mjere sankcionisanja, bilo kroz smanjenje plate, disciplinsku mjeru ili neki drugi način?

3.     Koje konkretne korake planirate poduzeti kako biste osigurali da se ovakve greške ne ponavljaju u budućnosti?

 

Isto pitanje vrijedi i za JP Radio Bihać.

lako njihov projekat nije infrastrukturni niti se odnosi na ulaganja u osnovni kapital preduzeća, već na realizaciju emisije, spominjem ih u ovom kontekstu kako bismo zajednički eliminisali ovakve probleme u budućnosti.


-

26.12.2024.

Učinkovitost u održavanju javne infrastrukture?

 

Poštovani,

Pri posljednjem jakom vjetru sve konstrukcije semafora u gradu Bihaću su se iskrivile, što, osim tehničkog aspekta koji može biti opravdan kao zaštita od pucanja, stvara izrazito loš vizualni utisak o našem gradu.

Međutim, naįveću zabrinutost izaziva činjenica da su iskrivljeni semafori ostali u tom stanju duže od dvije sedmice, ostavljajući dojam nemara i nefunkcionalnosti gradskih službi, konkretno Zavoda za prostorno uređenje Bihać.

S obzirom na negativan utisak koji ovakvi problemi ostavljaju na građane, apelujem na Zavod da predstavi konkretne mjere i interne procedure koje će osigurati rješavanje sličnih situacija u roku od 24 do 48 sati, bez obzira na vikende ili praznike.

Sličan problem sporih reakcija primjetan je i kod kvarova na javnoj rasvjeti. Na primjer, Gradska otoka bila je u polumraku duže od dva mjeseca, dok je ulica Hasana bega Bišćevića ostala neosvijetljena sedmicama. Takvi primjeri nisu iznimka, već pravilo. Ovdje ne govorimo ○ velikim kvarovima koji zahtijevaju kompleksne popravke ili nove javne nabavke, već o tekućem održavanju koje očito nije organizovano na način koji građani s pravom očekuju.

 

Molim Vas da mi odgovorite na sljedeća pitanja:


1.  Kako unutar Zavoda za prostorno uređenje Bihać funkcionira proces prijave i rješavanja problema poput ovog?

2.   Koliko vremena je potrebno da se prijava evidentira, problem delegira nadležnoj osobi ili timu, i na kraju riješi? 

3.  Ko konkretno zakaže u uspostavljenom sistemu, posebno u slučajevima sporih reakcija poput ovih - od trenutka prijave problema do njegovog rješavanja? 


-

13.03.2025.

Vijećnička incijativa za pokretanje projekta "Regata Express" - turističke vožnje vozom kroz Grmuški kanjon tokom Unske regate

 

Poštovani,

Polazeći od lične i generacijske povezanosti s rijekom Unom i manifestacijom Unska regata, kao jednim od simbola našeg grada i krajiškog identiteta, ovom inicijativom predlažem realizaciju projekta "Regata Express" - posebne turističke linije vozom kroz Grmuški kanjon koja bi se organizovala paralelno s plovidbom regate.

U pitanju je panoramska vožnja otvorenim vagonima od Bihaća prema Bosanskoj Krupi, koja bi posjetiocima regate omogućila potpuno novu perspektivu ove manifestacije. U vagonima bi mogli biti angažovani vodiči, lokalni muzičari ili animatori, a završetak vožnje planiran je u Krupi, gdje bi se organizovalo zajedničko druženje s učesnicima regate.

Ovakav koncept se nadovezuje na iskustva nekadašnjeg "Rotary voza" koji je povezivao Bihać i Martin Brod, te dokazao da postoji značajan interes za ovakve sadržaje.

 

Ciljevi inicijative:

        - obogatiti sadržaj Unske regate dodatnim iskustvom za posjetioce,

        - ojačati saradnju između Grada Bihaća, Grada Bosanska Krupa i Nacionalnog parkaUna,

        - podići svijest o turističkom i ekološkom potencijalu Grmuškog kanjona i Unske pruge,

        - promovisati održive i zelene oblike turizma,

      - doprinijeti revitalizaciji željezničke infrastrukture na području Krajine.


-

20.01.2025.

           PREDMET: 

           Vijećnička inicijativa za pokretanje konkursa za izradu arhitektonsko-urbanističkog rješenja reaktivacije aerodroma Željava

 

Nekadašnji vojni kompleks aerodroma Željava, smješten nadomak grada Bihaća, predstavlja jedan od najznačajnijih neiskorištenih potencijala našeg grada. Ovaj kompleks, koji se prostire na teritoriji Bosne i Hercegovine i Hrvatske, konačno je, nakon višegodišnjih aktivnosti na deminiranju, očišćen od mina, čime su stvoreni uvjeti za početak promišljanja o njegovoj budućoj namjeni.

S obzirom na stratešku poziciju i historijsku vrijednost ove lokacije, smatram da Grad Bihać mora preuzeti proaktivnu ulogu u definisanju buduće namjene prostora aerodroma Željava.

Ne smijemo sebi dozvoliti luksuz da čekamo da se nešto samo od sebe desi. Naprotiv, moramo mi biti ti koji će voditi procese razvoja, kako bismo skrenuli pažnju na vrijednosti koje imamo i iskoristili ih za dugoročni razvoj grada.

Stoga, predlažem da Služba za urbanističko planiranje, građenje, imovinsko-pravne i geodetske poslove pokrene konkurs za izradu arhitektonsko-urbanističkog rješenja prostorne socijalne reaktivacije aerodroma Željava

Ovim konkursom želim da dobijemo inovativna i održiva rješenja koja će omogućiti da aerodrom Željava postane nova razvojna tačka grada Bihaća, s potencijalom za turizam, sport, kulturu i privredu.

 

Siguran sam da će proaktivan šef Službe, gospodin Smajić, zajedno sa svojim timom, prepoznati važnost ove inicijative i do kraja ove kalendarske godine realizirati konkurs, kako bi nam omogućili da uživamo u prijedlozima rješenja koja će otvoriti vrata daljnjem razvoju našeg grada.

 

Zahvaljujem na razumijevanju i očekujem pozitivan odgovor. 


-


20.01.2025.

1.              PREDMET: Vijećnička inicijativa za izradu jedinstvenog suvenira za učenike posjetioce Bihaća

 

U posljednjih nekoliko godina sve je više škola iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine posebno s područja Kantona Sarajevo, koje u svoje đačke ekskurzije uvrštavaju višednevne posjete Bihaću. Ovakvi izleti ne samo da doprinose promociji našeg grada već predstavljaju i priliku da najmlađi stanovnici Bosne i Hercegovine bolje upoznaju kulturno-historijsko naslijeđe i prirodne ljepote Krajine

Osim kulturnog i obrazovnog značaja, ove posjete imaju i značajan ekonomski doprinos za grad, jer se radi o nekoliko stotina učenika sedmično, pretežno u mjesecima van glavne turističke sezone, koji pune smještajne kapacitete i doprinose lokalnoj privredi kroz boravak u gradu. Ovaj trend sve češćih posjeta škola Bihaću predstavlja odličnu priliku za dodatno jačanje turističke ponude našeg grada, posebno u periodima kada nema velikih turističkih gužvi.

Kako bismo dodatno unaprijedili iskustvo učenika koji dolaze u Bihać i ostavili pozitivan dojam o našem gradu, predlažem da Turistička zajednica Grada Bihaća izradi jedinstveni simbolični suvenir, koji bi se kao poklon uručio svakom učeniku koji u sklopu ekskurzije posjeti naš grad.

Cilj je da ovim gestom pošaljemo lijepu sliku o Bihaću i stvorimo trajan pozitivan utisak kod djece i njihovih roditelja, čime ćemo dugoročno doprinijeti jačanju imidža Bihaća kao grada gostoprimstva i kulture.

Izrada ovog suvenira ne bi zahtijevala velika financijska izdvajanja, ali bi imala značajan promotivni efekt. Suvenir može biti simboličan, poput bedža, razglednice, magneta ili sveske s motivima grada, uz prigodnu poruku dobrodošlice. Ovim bismo pokazali da Bihać ne samo da rado dočekuje posjetioce, već im želi ostaviti i uspomenu koja će ih podsjećati na naš grad.

Pozivam Turističku zajednicu da prepozna ovu priliku i u saradnji s Gradskim vijećem i lokalnim partnerima definiše konkretno rješenje za realizaciju ovog prijedloga. Vjerujem da ovakav mali, ali značajan korak može dodatno unaprijediti turističku ponudu Bihaća i ostaviti neizbrisiv trag kod budućih generacija koje će Bihać pamtiti kao grad koji ih je s toplinom dočekao.

 

Zahvaljujem na razumijevanju i očekujem pozitivan odgovor.


-


26.12.2024.

Vijećnička Inicijativa 


Poštovane kolege vijećnici, Koristim ovu priliku da se obratim Gradskom vijeću Bihać s molbom da podržite inicijativu #ZeleniAmanet, koju sam pokrenuo zajedno s brojnim građanima. Cilj inicijative je da Gradsko vijeće Bihać, uz našu podršku, službeno uputi prijedlog Medžlisu Islamske zajednice Bihać, kako bismo zajednički radili na očuvanju i obnovi mezarja Harmani.

 

Tekst inicijative koju predlažem na usvajanje:

 

“Poštovani, Obraćamo vam se u ime Gradskog vijeća Bihać kako bismo izrazili zabrinutost zbog nedavnih promjena na prostoru mezarja Harmani. Posebno nas zabrinjava sječa visokih stabala koja su decenijama bila simbol ovog prostora, čije odsustvo izaziva osjećaj praznine i narušava duh i atmosferu mezarja. Također, zabrinjavaju i nelegalni ukopi na privatnim parcelama uz mezarje, što dodatno narušava njegov izgled i budi pitanja o zakonitosti, a na koje je regovala i Gradska inspekcija.

Mezarje Harmani za nas nije samo mjesto ukopa. To je prostor sjećanja, duhovnog mira i prirodnog sklada, ali i ključni gradski pejzaž koji doprinosi identitetu Bihaća. Zbog njegove važnosti i uloge u identitetu grada, smatramo da je možda došlo vrijeme za konzervaciju ovog mezarja i njegovo uređenje u skladu s tim principima.

Konzervacija bi omogućila očuvanje njegovih postojećih vrijednosti, spriječila daljnju degradaciju prostora, a uz stručno uređenje omogućila njegovo korištenje u skladu s potrebama zajednice, uz očuvanje njegovog duha i estetskog sklada.


·         Kao predstavnici građana, osjećamo odgovornost da kroz ovu inicijativu pozovemo na hitno djelovanje. Stoga predlažemo sljedeće korake:
Održavanje zajedničkog dijaloga: Organizacija hitnog sastanka između predstavnika Medžlisa Islamske zajednice Bihać i Gradskog vijeća Bihać radi razmatranja mogućnosti za obnovu i unapređenje mezarja.

·         Konzultacije sa stručnjacima:Uključivanje pejzažnih arhitekata i ekologa u izradu održivog plana koji pomiruje potrebe zajednice za novim grobnim mjestima s očuvanjem prirodnih i vizualnih elemenata mezarja.

·         Sadnja novih stabala: Planiranje i sadnja novih stabala na odgovarajućim lokacijama unutar mezarja, uz stručno vođenje, kako bi se prostoru vratio prirodni sklad i duh mira.

 

Kraj formalne inicijative. Lično objašnjenje i apel: Drage kolege vijećnici, Potpuno sam svjestan kontinuiranog gubitka visokog drveća, drvoreda i aleja širom Bihaća – od Irfana Ljubijankića, Jablanske, Klokota, pa sve do parka u centru grada. Naša šutnja kroz godine omogućila je da se ovi simboli grada sasjeku, a oni koji su to činili nikada nisu imali namjeru zasaditi novo drveće.

Ovaj posljednji primjer na mezarju Harmani samo je najsvježiji u nizu. Ovo nije kraj naše borbe, već njen početak – borba za povratak drveća našem gradu mora se nastaviti.

Lično sam to pokazao prije nekoliko godina kada sam, zajedno s istomišljenicima, zasadio više od 30 jablana u Jablanskoj ulici. Ti zasadi sada svjedoče koliko mnogo možemo postići kada djelujemo.

Međutim, ovakve stvari moramo rješavati sistemski. Moramo osigurati plansku i kontinuiranu sadnju novih drvoreda i aleja kroz naše javne ustanove kako bismo našim građanima omogućili ugodniji život i povratili Bihaću epitet grada zelenila.

 

 

Želim vas uputiti da cilj mojih inicijativa nije samo očuvanje mezarja Harmani, već da Bihać ponovo postane grad drveća i drvoreda. Od nečega se mora krenuti, a moja borba za povratak drveća u grad će se nastaviti. Ne smijemo dopustiti da ni jedno drvo više padne u tišini. Istovremeno, moramo osigurati uvjete za sistemsku sadnju novih drvoreda zbog ugodnijeg života naših sugrađana i boljeg turističkog identiteta našeg grada.

 

 

S poštovanjem,

Armin Amidžić

Vijećnik Gradskog vijeća Bihać


-