Grad Bihać
Armin Amidžić

Armin Amidžić

POMAK
Biografija

26.12.2024.

Odgovornost i posljedice propusta u aplikaciji za ekološka sredstva JKP Komrad Bihać


Na posljednjem javnom pozivu Ministarstva za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša u kojem se djele namjenska sredstva iz ekoloških naknada, JKP Komrad Bihać našao se među listom aplikanata koji nisu ispunili formalno-pravne uslove za sufinansiranje projekta iz sredstava ekoloških naknada.

Prema dostupnim informacijama, JKP Komrad je aplicirao za nabavku 14 zatvorenih metalnih kontejnera kapaciteta 5000 litara, čija je prosječna cijena, uključujući PDV, oko 3500 KM po komadu. Ukupna vrijednost projekta iznosi približno 50.000 KM.

Za razliku od JKP Komrad, JKP Čistoća iz Cazina uspjelo je kroz isti javni poziv osigurati sredstva za nabavku novih kontejnera, što dodatno ukazuje na propuste unutar vašeg preduzeća i potencijalne prilike koje Bihać propušta zbog neodgovornog odnosa prema ovakvim prijavama.

Zbog nemara pojedinca ili više njih unutar vašeg preduzeća, koji u javnom pozivu nisu dostavili Aktuelni izvod iz sudskog registra, dakle čisti nemar, JKP Komrad nije prošao na ovom pozivu, što direktno implicira da će taj trošak na kraju snositi građani, bilo kroz budžet Grada ili iz vlastitih sredstava preduzeća.

Ova situacija ukazuje na ozbiljnu neodgovornost, za koju smatram da se mora poduzeti odgovarajuća reakcija kako bi se izbjeglo ponavljanje sličnih grešaka.

Možda će ovaj propust nekima djelovati kao bezazlen, ali podsjećam da upravo zbog niza "bezazlenih" grešaka različitih pojedinaca unutar sistema, naš grad gubi mnoge prilike za napredak.

Neka ovo bude najbanalniji primjer, ali vjerujem da ovakvih grešaka ima na stotine i da njihov ukupan iznos možemo mjeriti milionima. Postavlja se pitanje - Želimo li te milione ulagati u razvoj i investicije ili ih bacati u smeće zbog ovakvih propusta?

 

Stoga postavljam sljedeća pitanja direktoru JKP Komrad Bihać:

 

1.   Da li je identifikovan radnik ill grupa radnika čiji je propust doveo do odbijanja aplikacije zbog nedostatka potrebne dokumentacije?

2.   Ako jeste, da lì su prema odgovornima poduzete mjere sankcionisanja, bilo kroz smanjenje plate, disciplinsku mjeru ili neki drugi način?

3.     Koje konkretne korake planirate poduzeti kako biste osigurali da se ovakve greške ne ponavljaju u budućnosti?

 

Isto pitanje vrijedi i za JP Radio Bihać.

lako njihov projekat nije infrastrukturni niti se odnosi na ulaganja u osnovni kapital preduzeća, već na realizaciju emisije, spominjem ih u ovom kontekstu kako bismo zajednički eliminisali ovakve probleme u budućnosti.


-

26.12.2024.

Učinkovitost u održavanju javne infrastrukture?

 

Poštovani,

Pri posljednjem jakom vjetru sve konstrukcije semafora u gradu Bihaću su se iskrivile, što, osim tehničkog aspekta koji može biti opravdan kao zaštita od pucanja, stvara izrazito loš vizualni utisak o našem gradu.

Međutim, naįveću zabrinutost izaziva činjenica da su iskrivljeni semafori ostali u tom stanju duže od dvije sedmice, ostavljajući dojam nemara i nefunkcionalnosti gradskih službi, konkretno Zavoda za prostorno uređenje Bihać.

S obzirom na negativan utisak koji ovakvi problemi ostavljaju na građane, apelujem na Zavod da predstavi konkretne mjere i interne procedure koje će osigurati rješavanje sličnih situacija u roku od 24 do 48 sati, bez obzira na vikende ili praznike.

Sličan problem sporih reakcija primjetan je i kod kvarova na javnoj rasvjeti. Na primjer, Gradska otoka bila je u polumraku duže od dva mjeseca, dok je ulica Hasana bega Bišćevića ostala neosvijetljena sedmicama. Takvi primjeri nisu iznimka, već pravilo. Ovdje ne govorimo ○ velikim kvarovima koji zahtijevaju kompleksne popravke ili nove javne nabavke, već o tekućem održavanju koje očito nije organizovano na način koji građani s pravom očekuju.

 

Molim Vas da mi odgovorite na sljedeća pitanja:


1.  Kako unutar Zavoda za prostorno uređenje Bihać funkcionira proces prijave i rješavanja problema poput ovog?

2.   Koliko vremena je potrebno da se prijava evidentira, problem delegira nadležnoj osobi ili timu, i na kraju riješi? 

3.  Ko konkretno zakaže u uspostavljenom sistemu, posebno u slučajevima sporih reakcija poput ovih - od trenutka prijave problema do njegovog rješavanja? 


-

26.12.2024.

Vijećnička Inicijativa 


Poštovane kolege vijećnici, Koristim ovu priliku da se obratim Gradskom vijeću Bihać s molbom da podržite inicijativu #ZeleniAmanet, koju sam pokrenuo zajedno s brojnim građanima. Cilj inicijative je da Gradsko vijeće Bihać, uz našu podršku, službeno uputi prijedlog Medžlisu Islamske zajednice Bihać, kako bismo zajednički radili na očuvanju i obnovi mezarja Harmani.

 

Tekst inicijative koju predlažem na usvajanje:

 

“Poštovani, Obraćamo vam se u ime Gradskog vijeća Bihać kako bismo izrazili zabrinutost zbog nedavnih promjena na prostoru mezarja Harmani. Posebno nas zabrinjava sječa visokih stabala koja su decenijama bila simbol ovog prostora, čije odsustvo izaziva osjećaj praznine i narušava duh i atmosferu mezarja. Također, zabrinjavaju i nelegalni ukopi na privatnim parcelama uz mezarje, što dodatno narušava njegov izgled i budi pitanja o zakonitosti, a na koje je regovala i Gradska inspekcija.

Mezarje Harmani za nas nije samo mjesto ukopa. To je prostor sjećanja, duhovnog mira i prirodnog sklada, ali i ključni gradski pejzaž koji doprinosi identitetu Bihaća. Zbog njegove važnosti i uloge u identitetu grada, smatramo da je možda došlo vrijeme za konzervaciju ovog mezarja i njegovo uređenje u skladu s tim principima.

Konzervacija bi omogućila očuvanje njegovih postojećih vrijednosti, spriječila daljnju degradaciju prostora, a uz stručno uređenje omogućila njegovo korištenje u skladu s potrebama zajednice, uz očuvanje njegovog duha i estetskog sklada.


·         Kao predstavnici građana, osjećamo odgovornost da kroz ovu inicijativu pozovemo na hitno djelovanje. Stoga predlažemo sljedeće korake:
Održavanje zajedničkog dijaloga: Organizacija hitnog sastanka između predstavnika Medžlisa Islamske zajednice Bihać i Gradskog vijeća Bihać radi razmatranja mogućnosti za obnovu i unapređenje mezarja.

·         Konzultacije sa stručnjacima:Uključivanje pejzažnih arhitekata i ekologa u izradu održivog plana koji pomiruje potrebe zajednice za novim grobnim mjestima s očuvanjem prirodnih i vizualnih elemenata mezarja.

·         Sadnja novih stabala: Planiranje i sadnja novih stabala na odgovarajućim lokacijama unutar mezarja, uz stručno vođenje, kako bi se prostoru vratio prirodni sklad i duh mira.

 

Kraj formalne inicijative. Lično objašnjenje i apel: Drage kolege vijećnici, Potpuno sam svjestan kontinuiranog gubitka visokog drveća, drvoreda i aleja širom Bihaća – od Irfana Ljubijankića, Jablanske, Klokota, pa sve do parka u centru grada. Naša šutnja kroz godine omogućila je da se ovi simboli grada sasjeku, a oni koji su to činili nikada nisu imali namjeru zasaditi novo drveće.

Ovaj posljednji primjer na mezarju Harmani samo je najsvježiji u nizu. Ovo nije kraj naše borbe, već njen početak – borba za povratak drveća našem gradu mora se nastaviti.

Lično sam to pokazao prije nekoliko godina kada sam, zajedno s istomišljenicima, zasadio više od 30 jablana u Jablanskoj ulici. Ti zasadi sada svjedoče koliko mnogo možemo postići kada djelujemo.

Međutim, ovakve stvari moramo rješavati sistemski. Moramo osigurati plansku i kontinuiranu sadnju novih drvoreda i aleja kroz naše javne ustanove kako bismo našim građanima omogućili ugodniji život i povratili Bihaću epitet grada zelenila.

 

 

Želim vas uputiti da cilj mojih inicijativa nije samo očuvanje mezarja Harmani, već da Bihać ponovo postane grad drveća i drvoreda. Od nečega se mora krenuti, a moja borba za povratak drveća u grad će se nastaviti. Ne smijemo dopustiti da ni jedno drvo više padne u tišini. Istovremeno, moramo osigurati uvjete za sistemsku sadnju novih drvoreda zbog ugodnijeg života naših sugrađana i boljeg turističkog identiteta našeg grada.

 

 

S poštovanjem,

Armin Amidžić

Vijećnik Gradskog vijeća Bihać


-