Grad Bihać

Solarna elektrana na objektu Gradske uprave i pametna klupa bit će rezultat projekta SMART DeCARB

Solarna elektrana na objektu Gradske uprave i pametna klupa bit će rezultat projekta SMART  DeCARB

“Put prema održivoj budućnosti kroz dekarbonizaciju javnih zgrada” tema je početne konferencije koja se danas održava u Karlovcu u okviru projekta SMART DeCARB. Među partnerima u projektu je Grad Bihać. Gradonačelnik Elvedin Sedić prisustvovao je otvorenju konferencije i prilikom obraćanja parterima i gostima rekao:

“Mi smo do sada, putem drugih programa, implementirali nekoliko manjih projekata u ovoj oblasti. Partnersko učešće u SMART DeCARB projektu, s kolegama iz Hrvatske i Crne Gore, Bihaću će donijeti nekoliko benefita. Objekat Gradske uprave dobit će solarne panele s baterijskim sistemom i dizalicom topline, punionicu električnih vozila i pametnu klupu.“

Osim objekta Gradske uprave u Bihaću, novi sistem grijanja i hlađenja zamijenit će korištenje fosilnih goriva u školi MIOŠ u Karlovcu te u objektu Inovacijsko-poduzetničkog centra Tehnopolis u Nikšiću.

“Karlovačka županija je u protekle četiri godine uložila pet miliona eura sredstava EU i dijelom vlastitog novca u energetsku obnovu deset škola. Radimo na sportskim i drugim objektima, želimo dobiti pametne i energetski neovisne zgrade, a ušteđeni novac ulagati u nove projekte”, rekla je Vesna Hajsan Dolinar, zamjenica karlovačke županice.

Kroz nekoliko panela na konferenciji se govorilo o važnosti EU projekata kao potpori tranziciji prema klimatski neutralim zgradama, putu do dekarbonizacije zgrada javnog sektora te njegovim finansijskim aspektima o čemu je, pored ostalih, govorila Vildana Zulić, šefica Službe za upravljenje razvojem, komunalne djelatnosti i zaštitom okoliša.

“Ovim projektom doprinosimo izgradnji klimatski neutralne, zelene, pravedne i socijalne Evrope, osnažujemo kapacitete lokalnih zajednica za provedbu dekarbonizacije javnih zgrada te razvijamo alate za upravljanje energijskim podacima, optimizaciju obnovljivih izvora energije”, kažu u Regionalnoj energetsko-klimatskoj agenciji sjeverozapadne Hrvatske koja vodi projekt.

SMART DeCARB je otpočeo 1. jula 2024. i trajat će 30 mjeseci, a njegova vrijednost iznosi 1.321.620,90 EUR. Radi se o sredstvima Evropske unije osiguranim kroz program prekogranične suradnje Interreg VI-A IPA CBC Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora.

 

#smartdecarb #interreg #cofoundedbygheEU #ipa #croatia #bosniaandherzegovina #montenegro