Grad Bihać

Predstavnici bihaćke Gradske uprave na konferenciji “Digitalna transformacija u Federaciji BiH: uspješni primjeri za bolju javnu upravu”

Predstavnici bihaćke Gradske uprave na konferenciji “Digitalna transformacija u Federaciji BiH: uspješni primjeri za bolju javnu upravu”

U organizaciji USAID-a i Federalnog ministarstva pravde u Sarajevu je održana konferencija „Digitalna transformacija javne uprave u FBiH: uspješni primjeri za novu javnu upravu“, a povodom prezentiranja i uvođenja najboljih uporednih praksi i digitalnih rješenja na sve administrativne nivoe vlasti u Bosni i Hercegovini s ciljem eliminacije administrativnih barijera, unapređenja dostupnosti i kvaliteta javnih usluga.

Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Nerin Dizdar naglasio je u svome obraćanju skupu  da je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine svjesna da je uvođenje modela elektronske uprave jedan od najboljih načina na koji jedna uprava može pokazati da je istinski servis građana.

 „Model elektronske uprave je zapravo sistem koji dvosmjerno osigurava potpunu transparentnost, efikasnost i jednak pristup po administrativnim pravima svih učesnika sistema. S jedne strane, javna uprava pokazuje svoju transparentnost, spremnost da je svim građanima jednako na usluzi i da ta usluga bude mjerljiva, a s druge strane, kao što je slučaj sa našim zakonom o fiskalnoj reformi, zapravo onemogućuje zloupotrebe sistema. I s druge strane, od strane korisnika, onemogućuju se zloupotrebe što se tiče uplate poreza i doprinosa i povećava se zapravo fiskalna i finansijska stabilnost Federacije“,  objasnio je ministar.

Pored  predstavnika federalne vlasti kao ključnog aktera u procesima donošenja odluka, u radu konferencije su učestvovali regionalni stručnjaci s primjerima dobrih praksi, uz predstavnike javnog i privatnog sektora s ciljem promocije, koordinacije i ubrzanja procesa digitalne transformacije. Među njima i predstavnici Službe za urbanističko planiranje, građenje, imovinsko – pravne i geodetske poslove Gradske uprave Bihać.

Podsjetimo, Grad Bihać je dobio priliku implementirati pilot projekat izdavanja  e-dozvola  što će definitivno biti prekretnica za ovaj  grad kada je u pitanju oblast građenja. Radi se o efikasnom sistemu u kome će sve, od predaje zahtjeva do izdavanja građevinske dozvole, teći elektronskim putem i na taj način štedjeti vrijeme investitorima, građanima i službenicima.

„Dani kada su ljudi u redovima čekali s gomilom papira trebali bi uskoro biti iza nas. Programom aktivnosti elektronske uprave koji vodi USAID nastojimo uvesti digitalne instrumente i poboljšati efikasnost, transparentnost i odgovornost štiteći novac poreznih obveznika i boreći se protiv korupcije. Sve vrijeme ponavljamo da BiH treba efikasne, odgovorne  i uspješne  vlasti na svim nivoima ako želi ostvarivati svoje aspiracije da postane članica euroatlanskih institucija. Vlada SAD-a u tom kontekstu ostaje vjeran partner Bosni i Hercegovini koji podržava digitalnu transformaciju i što će pomoći BiH da bude uspješnija u modernoj digitalnoj ekonomiji“ , poručio je Michael Murphy, američki ambasador u BiH prilikom otvorenja konferencije.      

Kroz USAID-ov projekt E-uprave, Federacija BiH ostvaruje značajan napredak u području rada federalnih inspekcija, javnih nabavki i izdavanja građevinskih dozvola, zahvaljujući razvoju naprednih digitalnih rješenja. U saradnji s Federalnim ministarstvom pravde, provedene su ključne zakonodavne reforme koje stvaraju temelj za daljnji digitalni razvoj kako bi javne usluge postale dostupnije i efikasnije za građane i privrednike.


Foto: FENA