Grad Bihać

Obilježena 32. godišnjica pogibije Saliha Dizdarića i njegovih suboraca: Oni su simbol otpora

Obilježena 32. godišnjica pogibije Saliha Dizdarića i njegovih suboraca: Oni su simbol otpora

Prošle su 32 godine od pogibije komandanta Saliha Dizdarića i njegovih suboraca Fahrudina Mehtića, Amira Redžića i Mustafe Zulića. Ovogodišnje obilježavanje godišnjice njihove tragične smrti praćeno je dostojanstvenim prisjećanjem i programom, u organizaciji gradskog Udruženja dobitnika najvećih ratnih priznanja i odlikovanja. Ono je okupilo mještane, članove porodica poginulih boraca, suborce, predstavnike boračkih udruženja, učenike ovdašnjih škola te predstavnike vlasti.

Nakon obilaska spomen sobe i odavanja počasti u Domu MZ Ružica, danas je u Kulturnom centru upriličena projekcija dokumentarnog filma o ratnom putu rahmetli Dizdarića i njegovih suboraca. Također, ispred Kulturnog centra krenuo je i maraton pod nazivom „Stazama heroja Saliha i njegovih suboraca“, a potom je službeni dio programa okončan polaganjem cvijeća, učenjem Fatihe, te obraćanjem ratnih komandanata i zvaničnika na mjestu pogibije u reonu Pritočkog Grabeža. U naselju Vinica, na mezar Saliha Dizdarića, te šehidsko spomen-obilježje, položeno je cvijeće.

Prigodnim obraćanjima, prisutni su odali poštovanje onima koji su  dali svoje živote za slobodu i opstanak Bosne i Hercegovine. Tom prilikom, gradonačelnik Elvedin Sedić istaknuo je značaj očuvanja sjećanja na borce i njihove herojske podvige.

„Ovi hrabri borci nisu samo branili naš grad, nego su branili čast i dostojanstvo cijele Bosne i Hercegovine. Oni su dali ono najvrednije što su imali - svoje živote. Prisjećajući se njih, prisjećamo se svega onog što su učinili i koji su zalog dali za našu državu. Istovremeno, trebamo se sjećati i svakog pojedinca koji je na bilo kakav način dao doprinos u odbrani naše države, a danas su među nama. Oni su i danas heroji, tako ih trebamo doživljavati i trebamo im se nastojati odužiti", riječi su gradonačelnika Sedića. 

Salih Dizdarić je dobitnik najviših ratnih priznanja - značke „Zlatni ljiljan“ i ordena „Zlatni grb s mačevima“. Bio je jedan od osnivača Patriotske lige i rezervnog sastava policije, a kasnije kao komandant čete u Trećem bataljonu 502. Viteške brigade, pokazao je vojničko umijeće i taktiku zbog kojih je ostvareno nekoliko značajnih ratnih podviga.