Grad Bihać

Obilježena 29. godišnjica oslobađanja bihaćke MZ Sokolac

Obilježena 29. godišnjica oslobađanja bihaćke MZ Sokolac

U bihaćkoj Mjesnoj zajednici Sokolac danas  je održana tradicionalna manifestacija kojom mještani ove mjesne zajednice  obilježavaju godišnjicu oslobađanja naselja, ratne 1995. godine.

Dvadeset i deveta godišnjica oslobađanja Sokoca bila je prilika da se prisutni prisjete ratnih dešavanja i herojske borbe pripadnika  Petog korpusa Armije R BiH, MUP-a i HVO-a na oslobađanju ovog prigradskog naselja. Oslobađanje Sokoca  bilo je od izuzetne strateške važnosti za odbranu Bihaća, a ovoj operaciji prethodilo je deblokiranje ratne bolnice u Bihaću, potom oslobađanje Vedrog polja, podplješevičkih sela, te vodovoda Klokot. 

“Operacija nije krenula ovdje, mi nismo ovdje napadali. Oslobodili smo prvo Zavalje, Veliki I Mali Skočaj I Međudražje I sa one strane ovdje došli, a iz pravca grada išao je izviđački vod 501. brigade. Međutim, 502. brigade je držala položaje prema Žegaru, 503. brigade je držala položaje na platou. Dakle, mi trebamo I moramo reći, da je cijeli 5. Korpus bio angažiran”, rekao je, obraćajući se prisutnima ratni komandant 501. Slavne brdske brigade, brigadir Senad Šarganović.

Sokolac je pao 24. novembra 1994. godine, tokom jedne od najvećih neprijateljskih ofanziva na grad Bihać. Dva i po mjeseca okupacije bila su dovoljna agresoru da zapali ili poruši sve objekte u ovom naselju. Poslijeratna obnova bila je dug I mukotrpan proces I praktično još uvijek nije ni završena.

“Obnovom  možemo dokazati da smo u amanet uzeli ono, što nam je ostavljeno, da se prisjećamo naše prošlosti, jer je ona dio nas.  Moramo  da preuzmemo zadatke I obaveze I da gledamo u budućnost I da je gradimo upravo na ovim principima hrabrosti, odlučnosti, požrtvovnosti, koje su pokazali naši sugrađani, koji su položili svoje živote za odbranu, da bi mi danas u slobodi i miru živjeli. Zato, prihvatimo se te odgovornosti I gradimo bolji svijet za nas I za našu djecu”, rekao je uz ostalo  gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić

Prisutnima se u svoje i u ime Vlade USK obratio kantonalni ministar za pitanja boraca Almir Tutić.

“Radit ćemo na zakonskom pristupu ovim značajnim datumima, omogućit ćemo  gradovima i općinama da u svojim budžetima tretiraju značajne datume, jer mislim da u kantonu imamo mnogo operacija, mnogo događaja, koje treba obilježiti, ali dostojanstveno i s dignitetom”, rekao je Tutić.

Službeni dio programa obilježavanja 29. godišnjice oslobađanja Sokoca, okončan je polaganjem cvijeća na šehidsko spomen-obilježje, a za prisutne je pripremljen I vojnički ručak.

Tekst i foto: Radio Bihać