Startup studio u saradnji sa 18 opština, općina i gradova pokreće program podrške osobama iz dijaspore koje žele investirati u nove ili postojeće poslovne ideje u jednoj od 18 lokalnih zajednica: Bihać, Bosanska Krupa, Cazin, Doboj, Gračanica, Gradačac, Jajce, Ključ, Lopare, Ljubinje, Modriča, Novi Grad, Ravno, Tešanj, Usora, Velika Kladuša, Zavidovići i Živinice.
Namijenjen je pravnim ili fizičkim licima, koja su u jednoj od navedenih zajednica pokrenuli ili pokreću biznis u čijoj vlasničkoj strukturi je i osoba iz dijaspore.
U ovom pozivu se osobom iz dijaspore smatra ona osoba koja živi najmanje dvije godine od dana objave ovog poziva u dijaspori, a ima značajne veze sa BiH.
Osobom iz dijaspore se smatra i ona osoba koja se vratila u BiH i ima trajno prebivalište u BiH ne duže od dvije godine prije objave poziva.
1. Registrovana mala i srednja preduzeća koja:
2. Osoba ili osobe iz dijaspore koje namjeravaju osnovati preduzeće u obliku društva sa ograničenom odgovornošću (d.o.o.) sa upisanim vlasništvom ili suvlasništvom (najmanje 25% kapitala). Preduzeće je potrebno osnovati u roku od 90 dana od dana potpisivanja ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava.
1. Sufinansiranje postojećeg preduzeća ili budućeg poslovnog poduhvata u najmanjem odnosu 1:1. Kroz ovaj poziv se očekuje da aplikant sufinansira poslovni poduhvat u istom iznosu koji je dobijen iz bespovratnih sredstava, na način da:
a) najmanje 50% učešća od traženog iznosa sufinansira u novcu, čije će prebacivanje biti dokazano finansijskim dokumentom i desit će se prije prebacivanja bespovratnih sredstava;
b) preostalih 50% može prikazati kroz vrijednost opreme, standardizacije, obuke, certifikacije i sl. Ako se za to ukaže potreba, Komisija može zahtijevati potvrdu nenovčane vrijednosti kroz sudsku ili procjenu ovlaštenog vještaka.
Na primjer: Ukoliko se aplicira za iznos od 40.000 KM, aplikantica ulaže istu toliku vrijednost, s tim da najmanje 20.000 KM mora biti gotovinsko učešće, a preostalih 20.000 može biti u negotovinskom doprinosu.
2. Preduzeće ili aplikant (osoba iz dijaspore) nije finansijski podržan kroz druge programe namijenjene za razvoj poslovnih poduhvata osoba iz dijaspore odnosno Dijaspora Invest (USAID) i Dijaspora za razvoj (D4D – UNDP).
3. Moguće je aplicirati za bespovratna sredstva u iznosu od 20.000 KM do 60.000 KM u ovisnosti od raspoloživosti Fonda odabrane lokalne zajednice. Maksimalni iznos raspoloživih sredstava po aplikaciji će biti prikazan na izložbenom prostoru lokalne zajednice na platformi lonac eXpo.
4. Ovim pozivom su otvorene prijave za poslovne poduhvate iz svih industrija i djelatnosti. U slučaju da broj prijava prevaziđe iznos sredstava raspoloživih u lokalnim fondovima, prednost će imati prijedlozi za poslovna ulaganja u sektore, kao što su: poljoprivreda, energetika, turizam, metaloprerađivački sektor, drvnoprerađivački sektor i drugi proizvodno-prerađivački sektori, kao i informacijske i komunikacijske tehnologije (IKT).
5. Nije moguće potraživati sredstva za neetične industrije i djelatnosti kao što su proizvodnja oružja, igre na sreću, industrija za odrasle i sl.
Prvi korak je da posjetiš lonac eXpo.
Pored uvida u dostupna novčana sredstva ovdje ćeš moći stupiti u kontakt sa lokalnim koordinatorom za dijasporu iz odabrane općine, opštine ili grada te se informisati i o drugim resursima.
Napomena: Molimo te da prijavu i dokumentaciju dostaviš u elektronskoj formi putem Obrasca.
Fond za podršku ulaganjima iz dijaspore finansiraju Vlada Švicarske i 18 opština, općina i gradova.
©2021. - Grad Bihać | Sva prava pridržana.