Grad Bihać

Delegacija Parlamentarne skupštine BiH boravi u posjeti Bihaću

Delegacija Parlamentarne skupštine BiH boravi u posjeti Bihaću

U organizaciji Internacionalnog republikanskog instituta, delegacija zastupnika Parlamentarne skupštine BiH posjetila je danas Bihać, te razgovarala sa gradskim i kantonalnim zvaničnicima o migrantskoj krizi i poplavama koje su pogodile ovo područje naše zemlje.

Ova delegacija, okupljena oko Kluba za evropske integracije i sigurnosna pitanja i članova Inicijative za stručnu parlamentarnu podršku, čiji rad podržava Internacionalni republikanski institut sa sjedištem u Washingtonu, migracije je definirala kao strateški pravac djelovanja i jedna je od prvih delegacija koja je 2019. godine posjetila sve prihvatne centre na području USK i jedni su od inicijatora uspostavljanja prihvatnog centra Lipa kod Bihaća.

Kako je ocijenjeno tokom razgovora, situacija sa migrantima u odnosu na 2019. godinu je puno bolja. Poslanici su danas posjetili i sam prihvatni centar Lipa. Posebno su se osvrnuli na pitanje detencijskog centra za procesuiranje ljudi u pokretu koji su interesantni sa sigurnosnog aspekta. Kako je rekao Jasmin Emrić, ovaj centar će u budućnosti kada njegov rad bude usklađen sa konačnim zakonskim rješenjima, problematične migrante moći zadržavati najviše do 72 sata i moći će ih primiti najviše 12 u isto vrijeme.

Poslanica Aida Baručija smatra da je Lipa idealno rješenje za prihvatni centar za migrante. Osim Baručije i Emrića u grupi poslanika danas su bili i Branislav Borenović, Šemsudin Mehmedović i Saša Čekrlija.

Grupa poslanika državnog Parlamenta dobila je danas u Gradskoj upravi Bihaća i informacije o majskim i decembarskim poplavama. Gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić istaknuo je da su u odnosnu na decembarske poplave, kada je šteta zabilježena samo na objektima, u majskim poplavama velike štete zabilježene i na poljoprivrednim površinama, kao i na gradskoj infrastrukturi, kanalima i makadamskim putevima.

Sedić je rekao da je Bihać saniranje štete dobio interventna sredstva sa nivoa Federacije i BiH u iznosu od 150.000 KM, te da se sličan iznos očekuje i sa državnog nivoa jer je Vijeće ministara  milion KM za te svrhe ravnomjerno raspodijelilo na FBiH i RS.

S obzirom da još nije završen proces procijenjene ukupne šteta za koju je rekao da će biti višemilionska, ova interventna sredstva se mogu smatrati samo kao inicijalna, te je naglasio nužnost realizacije projekata za preventivno djelovanje.